Jak urządzić kawalerkę?

Urządzenie małego mieszkania wymaga dużej dawki kreatywności i umiejętności znajdywania rozwiązań, które pomogą jak najlepiej zagospodarować niewielką przestrzeń tak, by była funkcjonalna, dobrze się prezentowała i spełniała wszystkie potrzeby domowników.

Jasna kolorystyka wnętrz

W niewielkich pomieszczeniach niezwykle ważną rolę odgrywają kolory. Najlepiej sięgnąć po stonowaną i jasną paletę barw. Zbyt wiele wyrazistych akcentów może przytłoczyć pomieszczenie, natomiast ciemne ściany czy meble optycznie pomniejszą i tak już niewielką przestrzeń. Można za to zastosować pewne aranżacyjne sztuczki – duże lustra czy szafy z lustrami lub fototapety sprawią, że pomieszczenia wydadzą się zdecydowanie większe.

Odpowiednie oświetlenie kawalerki

Optyczne powiększenie mieszkania jest możliwe także za sprawą starannego doboru oświetlenia. Dzięki odpowiedniemu operowaniu światłem małe wnętrza wydadzą się bardziej przestronne. Za pomocą lamp halogenowych lub diodowych zestawów umieszczonych na przykład we wnękach możliwe jest położenie akcentu na niektóre elementy wystroju, a także złudne powiększenie powierzchni.

Wielofunkcyjne meble to oszczędność przestrzeni

W mieszkaniach, w których każdy centymetr kwadratowy przestrzeni odgrywa niezwykle ważną rolę, najlepiej sięgać po meble wielofunkcyjne. Wszelkie zbędne elementy powinny być usunięte lub pomysłowo schowane. Najlepszymi rozwiązaniami dla małych pomieszczeń będą więc zabudowy, składany stół czy chowane łóżka, a także meble jednocześnie mogące pełnić wiele funkcji. Jedną z możliwości jest na przykład zrezygnowanie z kanapy w salonie i wybranie zamiast niej narożnika, który będzie jednocześnie sofą oraz miejscem do spania.

Połączenie pomieszczeń – więcej przestrzeni

Doskonałym rozwiązaniem jest także połączenie kilku stref mieszkalnych. Świetnie sprawdzi się więc aranżacja kuchni z funkcjami wypoczynkowymi, co umożliwi rezygnacje z salonu i pozwoli zagospodarować pozostałą przestrzeń na gabinet czy sypialnię. Innym rozwiązaniem jest skupienie w jednym miejscu funkcji sypialnych z cechami pokoju wypoczynkowego, co możliwe jest dzięki odpowiedniemu doborowi mebli.

Oszczędne dekoracje

W niewielkim mieszkaniu dekoracje powinny być starannie przemyślane. Oczywiście nie należy z nich całkowicie rezygnować, bo mieszkanie powinno nabrać niepowtarzalnego charakteru i być jedyne w swoim rodzaju. Ważne jest jednak, by akcesoriów nie było zbyt dużo, gdyż mogą pomniejszyć przestrzeń i sprawić, że pomieszczenia wydadzą się przytłaczające. Najlepiej skupić się na niewielkiej ilości ozdób i wybrać takie, które będą niebanalne oraz stylowe i pięknie wzbogacą wystrój.

Powiązane artykuły