Stoli kawowy- jaki wybrać?

Stolik kawowy jest elementem wystroju, który zazwyczaj wybiera się do pozostałych, zakupionych już wcześniej mebli. Może stanowić więc doskonałe uzupełnienie całego wnętrza i mimo tego, że z pozoru wydaje się mało znaczącym elementem, goście siedzący w salonie na fotelach czy kanapie najczęściej koncentrują wzrok właśnie na stoliku.

Wielkość stolika a potrzeby domowników

Lepszym rozwiązaniem przeważnie są stoliki prostokątne, ponieważ z pewnością okażą się bardziej praktyczne niż te owalne. O tym, czy mebel będzie praktyczny, decyduje jednak nie tylko jego kształt, ale także wielkość i dopasowanie do potrzeb danej rodziny. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na długość i szerokość stołu – ważne, by nie był za mały, a jednocześnie by nie przytłoczył wnętrza.

Idealna wysokość stolika

Nie bez znaczenia jest też wysokość. Stolik kawowy będzie prezentował się dobrze tylko wtedy, kiedy zostanie dokładnie dopasowany do wysokości narożnika czy kanapy. Zbyt niski będzie niewygodny, za to wysoki znacznie zmniejszy komfort siedzenia, a poza tym będzie prezentował się nieestetycznie. Najlepiej, by jego odległość blatu od podłogi była zbliżona do wysokości siedziska, dzięki czemu stolik będzie możliwie jak najbardziej praktyczny i estetyczny.

Dodatkowe funkcje

Stoliki mogą być również wyposażone w dodatkowe funkcje, które zwiększą ich zastosowanie. Istnieje możliwość kupienia stolików z dodatkową półką, na której można poukładać książki czy czasopisma, a w przypadku modeli ze szklanym blatem także kwiatów. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki z dodatkowymi szufladami, w których można przechowywać różne drobiazgi.

Stolik bezpieczny dla dzieci

Stolik powinien być także stabilny, co jest niezwykle ważne w przypadku podawania jedzenia czy napojów. Blat powinien być przykręcony do całej konstrukcji, a nogi o równej wysokości. Jeśli w domu są małe dzieci, najlepiej wybrać stolik z lekko zaokrąglonymi krawędziami, a w przypadku szklanych blatów należy się upewnić, że są one wytrzymałe.

Dopasowanie do stylu wnętrza

W przypadku kwestii estetycznych decydujący wpływ na podjęcie decyzji mają zazwyczaj indywidualne upodobania. Jednocześnie ważne jest jednak, by stół pasował do charakteru i wyposażenia całego pomieszczenia. Wszystkie meble powinny tworzyć razem harmonijną całość. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór stolików kawowych. Najbardziej uniwersalne i popularne są z pewnością te ze szklanym blatem, modne w ostatnich latach stało się również połączenie drewna i szkła hartowanego oraz metalowych elementów.

Powiązane artykuły