Jak wybrać trwały narożnik?

Meble wypoczynkowe stanowią ważny element wyposażenia wnętrz. Zakupiony narożnik powinien więc nie tylko pasować do wystroju, ale także być wygodny i jak najlepiej spełniać swoje funkcje. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru narożnika i jak dokonać możliwie najbardziej udanego zakupu?

Stelaż i wypełnienie narożnika

To, z czego wykonany jest stelaż narożnika, ma bardzo duże znaczenie. Na rynku dostępne są narożniki ze stelażami z litego drewna, płyt meblowych lub stali. Za trwałość odpowiedzialny jest jednak nie sam stelaż, ale przede wszystkim jego wypełnienie. Zazwyczaj wykonuje się je ze sprężyn falistych, bonellowych, kieszeniowych lub z elastycznych taśm siedziskowych. Wypełnienia różnią się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim wytrzymałością. Jeśli priorytetem jest długa żywotność mebla, warto więc trochę dopłacić i kupić narożnik z wypełnieniem wysokiej jakości. Jeśli narożnik ma służyć nie tylko do siedzenia, ale również do spania, warto wybrać taki z wypełnieniem ze sprężyn kieszeniowych.

Jakie obicie narożnika wybrać?

Równie ważne co sam stelaż, jest obicie narożnika. Na rynku dostępne są obicia z tkanin, skóry naturalnej lub sztucznej. Ekoskóra będzie rozwiązaniem tanim, w dodatku wyglądem niewiele różni się od skóry naturalnej. Jednocześnie szybko i bardzo brzydko się starzeje, dlatego oznaki użytkowania narożnika będą doskonale widoczne już po krótkim czasie. W przypadku skóry naturalnej zniszczenia są zdecydowanie mniejsze, skóra starzeje się szlachetnie, za to dużą wadą jest jej wysoka cena, w dodatku w ciepłe dni obicie ze skóry może przyklejać się do ciała. W przypadku tkanin niektóre będą bardziej, a inne mniej odporne na uszkodzenia czy zabrudzenia. Przed dokonaniem wyboru należy więc ustalić, czy priorytetem jest wygląd, cena czy może trwałość obicia. Aby narożnik jak najdłużej dobrze się prezentował nie można także zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu tapicerki, co pomoże znacznie przedłużyć żywotność mebla.

Jak dobrać kolor narożnika?

Wybór odpowiedniego koloru zależy od wystroju całego pomieszczenia. W przypadku małych wnętrz najlepiej sprawdzą się narożniki białe czy kremowe, na większych przestrzeniach można pozwolić sobie na dowolność – odpowiednia będzie zarówno klasyczna czerń, biel lub postawienie na odważne rozwiązanie i wybranie koloru, który będzie kontrastował z pozostałymi stonowanymi meblami takimi jak stół czy szafy.

Powiązane artykuły