Jaki kolor narożnika wybrać?

Narożniki to pokojowe meble wypoczynkowe zaprojektowane tak, by wypełnić róg pokoju, tym samym w pełni wykorzystując wolną przestrzeń. Są bardzo praktyczne, wygodne i różnorodne, dzięki czemu coraz częściej wypierają tradycyjne kanapy. Na rynku dostępna jest szeroka oferta narożników, co pozwala wybrać idealny model do każdego mieszkania.

Jak dobrać narożnik do reszty mieszkania?

Podstawową kwestią jest wielkość pokoju, w którym ma znaleźć się narożnik, a także funkcje, jakie mebel ma pełnić na co dzień. W przypadku niewielkiego salonu dobrze sprawdzi się model bez pełnych boków, natomiast w większych pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem będzie większy narożnik. Nie tylko pomieści on więcej osób, ale dzięki dodatkowym elementom takim jak wyspa pozwalająca na wyprostowanie nóg, czy pełne boki, o które można się oprzeć będzie też wygodniejszy. Jeśli narożnik ma służyć także jako dodatkowe miejsce do spania, najlepiej wybrać model rozkładany z pojemnikiem na pościel.

Narożnik a kolorystyka pozostałych mebli

Narożnik zazwyczaj jest największym meblem w salonie, dlatego to właśnie on w pierwszej kolejności skupia na sobie uwagę. Niezwykle istotne jest więc, by pasował do pozostałych mebli w pokoju. Obecnie architekci wnętrz stawiają na dużą dowolność – równie dobrze sprawdzi się mocny akcent kolorystyczny, jak i stonowane barwy. W przypadku jasnych mebli, narożnik może również być jasny i wpasować się w otoczenie albo przyciągać wzrok dzięki wybraniu ciemnego obicia. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji – zarówno do jasnych jak i ciemnych mebli możemy dobierać ciemne lub jasne narożniki. Wystarczy pamiętać jedynie o dwóch rzeczach – w przypadku wyboru ciemnego narożnika dopasowanego do ciemnych mebli, ściany muszą być wystarczająco jasne, a pomieszczenie dobrze oświetlone, by nie stało się zbyt ponure i przytłaczające. Jeśli zaś w salonie dominują kontrastujące akcesoria, lepiej zrezygnować z wyrazistego narożnika i postawić raczej na stonowane rozwiązania.

Jakie narożniki są teraz modne?

Jednymi z najczęściej wybieranych narożników są te zaprojektowane w stylu skandynawskim. Charakteryzują się prostotą i funkcjonalnością – dodatki są oszczędne i przemyślane, popularnością cieszy się też industrializm. Jednocześnie tego rodzaju narożniki są duże, wygodne i najczęściej usytuowane w centrum pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się więc na dużej przestrzeni, najlepiej w jasnych i świetlistych wnętrzach, szczególnie w tych, w których dominuje biały kolor.

Narożniki w stylu prowansalskim projektowane są w stonowanych i jasnych barwach, które doskonale odbijają promienie słoneczne i nadają wnętrzu domowego charakteru. Najlepiej sprawdzą się w połączeniu z meblami drewnianymi lub metalowymi, często utrzymanymi w industrialnym stylu. W przypadku narożników prowansalskich nie należy obawiać się łączenia różnych nurtów stylistycznych. Najważniejsze, by całe wnętrze sprawiało wrażenie przytulnego.

Narożniki nowoczesne są znacznie lżejsze i skromniejsze, złożone z kilku równoległoboków poduszek. Zazwyczaj są stosunkowo niskie, mają również niskie oparcia. Będą więc doskonałym rozwiązaniem w bogatszych, lepiej wyposażonych wnętrzach.

Powiązane artykuły