Jak zaprojektować idealną jadalnię?

Jadalnia powinna być funkcjonalna i sprzyjać rodzinnym spotkaniom przy stole. Ważne, by goście czy domownicy podczas biesiadowania czuli się swobodnie i komfortowo. Warto więc przy dobieraniu stołu i krzeseł zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które sprawią, że każde spotkanie przy posiłku będzie przyjemnością.

Jak dobrać odpowiedni stół?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie oczywiście stół rozkładany, który na co dzień nie zajmie dużo miejsca, a w razie potrzeby znacznie zwiększy swoją powierzchnię. Stół prostokątny będzie prezentował się równie dobrze w narożniku jak i na środku danego pomieszczenia, choć siłą rzeczy miejsca przy stole nie będą równorzędne. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku stołów okrągłych, których dodatkową zaletą jest optycznie mniejsze zajmowanie miejsca. Nie można ich jednak ustawić chociażby w rogu pomieszczenia, dlatego są zdecydowanie mniej praktyczne. Na komfort podczas spożywania posiłków ma także wpływ wysokość stołu – optymalna będzie wynosić między 72 a 74 cm. Najlepsza szerokość blatu to z kolei około 110 centymetrów, które umożliwia swobodne położenie nakryć czy dekoracji.

Wybór krzeseł

Najważniejsza jest wysokość siedziska, która powinna znajdować się na wysokości 45-50 cm od podłogi. Równie istotne jest także dopasowanie wysokości do blatu stołu. Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście zakup kompletu, dzięki czemu nie tylko wysokość siedzisk będzie doskonale dopasowana do blatu, ale także ich szerokość umożliwi jak najlepsze rozmieszczenie gości przy stole. Zamiast krzeseł można się także zdecydować na ławę, która będzie się dobrze prezentować w połączeniu z dużymi, prostokątnymi stołami.

Połączenie z kuchnią lub salonem?

Jeśli życie rodzinne często toczy się w kuchni, urządzenie jadalni właśnie w tym miejscu okaże się najlepszym rozwiązaniem. W przypadku niewielkiej przestrzeni stół najlepiej ustawić przy ścianie, pamiętając, by zachować miejsce umożliwiające swobodne odsuwanie krzeseł. Jeśli zaś kuchnia jest otwarta na salon, najlepiej urządzić jadalnię na granicy tych dwóch wnętrz, która w naturalny sposób będzie oddzielać od siebie oba pomieszczenia. Jadalnia urządzona bezpośrednio w salonie będzie miała za to bardziej odświętny charakter, okaże się więc sprawdzonym rozwiązaniem w przypadku osób planujących liczne przyjęcia.

Powiązane artykuły