Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół to jeden z najważniejszych elementów jadalni – przy nim najczęściej zbierają się goście, jedząc rodzinne obiady czy popijając kawę. Musi być nie tylko wygodny i praktyczny, ale także trwały i dopasowany do wystroju. Jak wybrać idealny stół i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Dobór rozmiaru stołu

Niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość mebla. Wszystko zależy od tego, jak duża jest jadalnia i w którym miejscu planuje się postawić stół. Najlepiej dokładnie zmierzyć pomieszczenie i określić, ile maksymalnie miejsca powinien zajmować zakupiony mebel. Przy pomiarach należy uwzględnić także miejsce zajmowane przez krzesła. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wybór stołu rozkładanego, który na co dzień nie będzie zajmował zbyt wiele przestrzeni, a w razie zaproszenia dużej ilości gości może znacznie się powiększyć i sprawić, że podczas posiłków wszyscy będą czuli się komfortowo.

Stół okrągły czy prostokątny

Często to układ jadalni i jej wymiary narzucają wybór kształtu stołu. W sklepach dostępne są kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne. Stół powinien być dostosowany do funkcji, jakie ma pełnić, a także do ilości domowników oraz do trybu ich życia. Najmniejsze będą stoły kwadratowe, które sprawdzą się w przypadku dwóch lub czterech osób. Większe rodziny powinny pomyśleć o stołach prostokątnych. Blaty okrągłe czy owalne będą dobrze się prezentować praktycznie w każdym wnętrzu, mogą okazać się jednak mniej funkcjonalne.

Wysokość stołu i dobór krzeseł

Nie tylko kształt stołu czy jego wielkość jest istotna. Równie ważną kwestią jest odległość między podłogą a listwą pod blatem stołu. Należy dopasować go do domowników lub w przypadku zakupionych już krzeseł wybrać taki stół, który pozwoli na zachowanie proporcji i sprawi, że użytkowanie mebla okaże się komfortowe. Najbezpieczniejszą opcją na pewno będzie zdecydowanie się na zestaw, co nie tylko zagwarantuje zachowanie proporcji, ale także sprawi, że stół i krzesła będą do siebie pasować stylem.

Drewno, okleina czy szkło hartowane?

Największą popularnością cieszą się solidne i wytrzymałe stoły z litego drewna. Niestety, są to też meble stosunkowo drogie. Koszty można jednak znacznie zmniejszyć, wybierając płytę drewnopodobną pokrytą okleiną, która będzie wyglądała podobnie do prawdziwego drewna, za to z pewnością pozwoli nieco zaoszczędzić. Solidne z pewnością będą także stoły z blatami z hartowanego szkła, które będą odporne na zniszczenia i doskonale wpasują się także w styl minimalistycznych wnętrz. Jeśli jadalnia ma znajdować się w salonie lub między salonem a kuchnią, stół powinien być dopasowany do innych elementów wystroju takich jak fotele, narożniki, szafy czy meble w kuchni.

Powiązane artykuły