Jak dobrać oświetlenie do stołu?

Dobranie oświetlenia do wnętrza to nie lada wyzwanie. Każda lampa nie tylko w zależności od swojego wyglądu, ale także – a może przede wszystkim – od modelu klosza, jego wielkości oraz oczywiście samej żarówki, może wpływać na klimat i nastrój panujący w pomieszczeniu. Jak dobierać oświetlenie do jadalni, która często jest centrum domowego ogniska? Jak sprawić, aby była przytulna i zachęcała do spędzania w niej czasu? Sprawdźmy!

Lampy stołowe, czy wiszące?

Już w samej fazie projektowania oświetlenia powinniśmy zadbać o to, żeby w jadalni znajdowały się co najmniej dwa niezależne od siebie obwody elektryczne. Jeden z nich będzie pozwalał odpowiadał za oświetlenie ogólne, natomiast drugi za funkcjonalne.

Ogólne oświetlenie – np. lampy wiszące, halogeny – tworzą tło, a funkcjonalne pozwala na bardziej wyraziste zaznaczenie przestrzeni użytkowej, pozwala także budować nastrój.

Oświetlenie stołu

Jadalnia, to pomieszczeni, gdzie centralne miejsce zwyczajowo zajmuje stół. I to właśnie na niego powinno się zwracać szczególną uwagę również w kontekście dobierania oświetlenia. Przede wszystkim nie powinno ono go przytłaczać, ani być zbyt małe. W zależności od wielkości i stylu w jakim utrzymany jest ów centralny mebel, należy zachować odpowiednie proporcje również w oświetleniu.

W przypadku skromniejszych lamp sufitowych, które wpasowują się w klimat pomieszczenia powinno się je wieszać 55-60 cm nad blatem. Gdy lampa jest nieco bardziej okazała powinna zostać umieszczona wyżej nad stołem (75-92 cm). Wiele lamp ma praktyczną funkcję regulacji swojej wysokości nad blatem. Dzięki czemu światło możemy dopasować w taki sposób, aby nie oślepiało ono osób zgromadzonych przy stole.

Oświetlenie, a kształt stołu

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku nowoczesnych aranżacji wnętrz – są podłużne lampy, które pokrywają niemal całą długość stołu. Ten rodzaj lampy szczególnie korzystnie wygląda w przypadku stołów prostokątnych. Oświetlenie stołu w taki sposób pozwala na przyjemne użytkowanie jego przestrzeni zarówno podczas posiłków, jak i do pracy. Gdy stół w jadalni ma kształt okręgu, naturalnym będzie oczywiście wybór lampy powielającej ten kształt. Dzięki czemu forma stołu zostanie podkreślona, a całość będzie prezentować się bardziej klimatycznie. Dla długich i prostokątnych stołów poleca się również zawieszenie kilku lampy z wieloma źródłami światła. Jednak do ich liczby powinno podchodzić się z umiarem, gdyż ich nadmiar nie wygląda dobrze zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Światło ciepłe, czy zimne?

Jeszcze do nie tak dawna żarówki występowały tylko w jednej temperaturze barwowej, którą było ciepła biel. Dziś w zależności od pomieszczenia i jego aranżacji dobierać możemy różne źródła światła:

  •  jeśli stół jadalny służyć nam będzie również do pracy idealne będzie chłodne światło: 5600 K, pozwala ono zachować wysoką aktywność i koncentrację,
  •  światło nad stołem – czy też tam gdzie spożywamy posiłek – powinno mieć barwę białą 3000 K-3500 K,
  •  natomiast w części wypoczynkowej – gdzie chcemy zrelaksować się i wypić kawę – może być ono ciepłobiałe 2700-2900 K.

Powiązane artykuły